Cand spui Cegeka Romania, cei mai multi oameni o asociaza deja cu un nume cunoscut in piata de IT&C din Romania. Compania, belgiana la origini, are in Romania doua divizii de Business: Software Develeopment si Infrastructura. Cu peste 3000 angajati la nivel de grup si peste 230 in Romania, Cegeka este un furnizor important de solutii IT&C, fiind axata pe dezvoltarea, implementarea si managementul de aplicatii IT si infrastructuri, pentru companii medii si mari, de tip enterprise.

Intr-un mediu de lucru axat pe munca in echipa, pe invatare si dezvoltare continua, incepe povestea fiecaruia dintre membrii echipei noastre. Accentul este pus pe cunostintele unei persoane, pe ceea stie, pe viziunea pe care o are in raport cu noul rol in companie si pe ceea ce are de invatat la noi. De aceea, la inceputul colaborarii, fiecare nou membru al echipei trece printr-o perioada de invatare in care se familiarizeaza cu tehnologiile pe care le va folosi pe un anumit proiect, tool-urile de lucru,  procesele si procedurile care ii vor ghida activitatea de zi cu zi.

Comunicarea si transparenta sunt valori cheie in cadrul Cegeka Romania, fiind baza unei colaborari de succes. De aceea, fiecare membru al echipei este incurajat sa vina cu sugestii si propuneri de imbunatatiri, care sa ne ajute sa fim mai eficienti si sa ne autodepasim.
Pentru ca suntem o companie ghidata de invatare si dezvoltare, pentru fiecare post din cadrul companiei avem un plan bine definit de cariera. Astfel, impreuna cu Team Leader-ul, fiecare membru al echipei stabileste un plan de dezvoltare si un traseu profesional pe care il are in vedere, pe termen mediu si lung. Tot in acest sens, colegii au acces la platforme de invatare (de ex: Plural Sight) sau Reading Groups, intalniri in care se propun subiecte tehnice care sunt de interes pentru colegii din companie, ceea ce poate duce inclusiv la noi maniere de a aborda anumite activitati cu care se confrunta in munca de zi cu zi.

Noi consideram ca pasiunea este ingredientul secret al performantei si de aceea, in echipa noastra, pasiunea este drive-ul care ne ajuta sa descoperim lucruri noi si sa optimizam maniera in care ne raportam la sarcinile si responsabilitatile noastre. De aceea, avem colegi care se implica in comunitati specifice unei anumite tehnologii, fac schimb de informatii si vin cu propuneri de inovatie, atat la nivel de echipa cat si la nivel de Business.

Intr-un mediu de lucru fresh, ne asteptam ca originalitatea sa apara in cele mai variate forme si contexte. De aceea, pentru inspiratie, colegii au la dispozitie o sala de relaxare de care se pot bucura in timpul pauzelor, unde pot interactiona cu alti colegi din alte echipe si isi pot dezvolta si abilitatile de Darts Master, Jedi Foosballer sau Ultimate Fighter la Mortal Kombat. Si, pentru ca este firesc ca dupa o competitie acerba sa te relaxezi, avem o sala de masaj si o terasa cu vedere spre parc, unde timpul parca sta in loc.

Avem un mediu de lucru colorat, cu o istorie generoasa in spate, iar asta ne defineste standardele si dorinta de a fi mereu mai buni in tot ceea ce facem. Suntem deschisi, flexibili si orientati spre invatare, fiecare membru al echipei noastre scriindu-si povestea intr-un fel propriu, original, lasandu-si amprenta personala. In acelasi timp, suntem mereu dornici sa cunoastem viitorii colegi care ne vor ajuta sa scriem restul povestii…..